تبلیغات
نشریه استان لکستان - سرزمین پهله یا پهلو (لکستان) کجاست ؟
 
نشریه استان لکستان
استان لکستان
درباره وبلاگ


اقوام لک زبان
معرفی قوم لر به عنوان بزرگترین قوم لک زبان
قوم لر یکی از اقوام لک زبانی است که در زاگرس زندگی میکنند
که از قواعد ودستور زبان لکی استفاده میکنند
در کتاب جامعه شناسی کنگره آمریکا لر بزرگترین قوم لک زبان معرفی شده که به دو گویش بهداروندی(بختیاری)و اندیمشکی تکلم میکنند زبان لکی دارای گویش های متفاوتی است که هم مانند هر زبان دیگری دارای گویش های متفاوتی است در زبان آلمانی گویش هانفری ومونیخی که از دستور زبان و قواعد زبان المانی استفاده میکنند اما هیچ گاه گویش هم را متوجه نمی شوند این از ساختار های زبانی است که با داشتن قواعد ودستور زبان یکسان گویش ها متفاوت باشند دلیل آن لهجه و واژگان هر گویش است زبان لکی دارای١٢گویش در سراسر جهان است که از ساختار ودستور زبان لکی استفاده میکنند زبان لکی از زبان های در جهخان است که دارای کد استاندارد زبانی از سوی نهاد زبان شناسی سازمان ملل است از تقسیمات زبانی این است که براساس دستور زبان وقواعد وگرامری حدود یک زبان مشخص میگردد

مدیر وبلاگ : عصیان لکستانی
مطالب اخیر
نویسندگان

سرزمین پهله یا پهلو (لکستان) کجاست ؟ 

فیلی یا پهله مردمانی از تبار آریا
با توجه به نوشته های مورخان پهله یا پهلو نام سرزمینی در غرب ایران(زاگرس مرکزی) از زمان اشکانیان تا چند قرن پس از ورود اسلام به ایران بوده است که در حال حاضر این سرزمین بین پنج استان لرستان، کرمانشاه ، همدان، ایلام و خوزستان تقسیم شده است که پیش از آن این مناطق به منطقه کاسی ها شناخته میشد.
جهت کوتاه شدن نوشتار بلافاصله نوشته های مورخانی که جغرافیای پهله را نشان میدهد در اینجا می آوریم.
- یاقوت حموی در معجم البلدان پس از نقل مطالب حمزه از قول شیرویه می نویسد، بلاد پهلویان هفت است،
همدان،ماسبذان(ایلام)ماه کوفه(دینه ور،صحنه)،ماه بصره(نهاوند)،صیمره(دره شهر)،قرمیسین(کرمانشاهان) .
- ابن فقیه می نویسد:این ناحیه را شهرهای پهلویان نامند و آنهاهمدان است و ماسبذان و مهرجانقذه که سیمره است و ماه بصره و ماه کوفه و کرمانشاهان.
- اصطخری مسافت شهرهای پهله را چنین مینویسد: از همدان تا رود راور7 فرسخ است و از رود راور تا نهاوند 7 فرسخ و از نهاوند تا لاشتر(الشتر) 10 فرسخ و از لاشتر تا شابرخواست(خرم آباد) 12فرسخ و از آنجا تا لور 30 فرسخ که لور (در استان خوزستان) امروز می باشد. و لور در زبان لکی به معنی دشت مسطح می باشد .
- ابن حقول راه دیگر سرزمین پهله از شمال به جنوب را چنین توصیف می کند: از دینه ور(شهرستان صحنه)تا سیمره 5 منزل و از دینه ور تا سیروان(شیروان چرداول) 4 منزل و از سیروان تا سیمره یک روز.

در نوشته های برخی مورخان مانند (محمد موبد معروف به ابوجعفر متوکلی)آذربایجان نیز جزو پهله آمده است که با اگر بخواهیم آن را با اشعار حکیم فردوسی در شاهنامه مقایسه کنیم میتوان پی برد که نوشته ی ابوجعفر اشتباه است.
حکیم فردوسی بعد از اینکه کی خسرو دژ دیوان را در کنار دریاچه چیچست (دریاچه ارومیه)فتح و آتشکده ی آذرگشسب را بنا کرد می نویسد.
چو پیروز برگشت شیر از نبرد
دل و دیدهٔ دشمنان تیره کرد
سوی پهلو پارس بنهاد روی
جوان بود و بیدار و دیهیم جوی
با توجه به اینکه دریاچه ارومیه در آذربایجان واقع است. پس از آذربایجان روی نهادن به طرف پهلو بدین معنی میباشد که آذربایجان جزو سرزمین پهلو نبوده است. 
آری همان گونه که عرض شد منطقه ی پهلو زاگرس مرکزی بوده، به طوری که در بیشتر نوشته های تاریخی مهرگانکده(کوهدشت، سرطرهان و دره شهر) ، شیروان چرداول ، ماسبذان(ایلام)،نهاوند ، کرمانشاه ، دینه ور ، صیمره ، لاشتر، خرم آباد و لور به عنوان شهرهای پهله آمده است.
که اگر با یک خط فرضی شهرهای پیرامونی منطقه پهله را به هم متصل کنیم میبینیم جمعیت غالب این منطقه در حال حاضر به زبان لکی تکلم می کنند.
باید خاطر نشان کرد که پهلو زمان اشکانیان بزرگترین و قویترین ایالت بوده که همه ی ایالت های اشکانیان تحت فرمان شاهان ایالت پهله بوده اند و این بدان معنی است که پهله پایتخت اشکانیان بوده است.

اما از لحاظ زبان شناسی نیز میتوان به این مسئله پرداخت که به طور خلاصه به آن اشاره میکنیم.

برخی زبان شناسان نیز به این مسئله پرداخته اند که نظرشان را در اینجا می آوریم .

دکتر خانلر میگویند با توجه به نوشته ی مورخان که گفته اند سرزمین پهله منطقه ی غرب کشور بوده میتوان فهمید زبان پهلوی متعلق به غرب کشور است نه شمال شرق و پارتیان.
راوالینسون نیز به عنوان یکی از زبان شناسان بزرگ دنیا که حدود 30 سال روی زبان های ایرانی تحقیق کرده زبان لکی را همان زبان پهلوی باستان میداند.
که اشعار لکی بهلول در قرن دوم هجری که متولد و ساکن دینه ور (صحنه) یکی از شهرهای پهله بوده خود شاهدی بر این مسئله میباشد. 

حال با این مستندات جای شکی براینکه لکستان همان سرزمین کاسی ها بوده که در زمان اشکانیان نام آن به پهلو یا پهله تغییر یافته و زبان لکی همان زبان پهلوی است باقی میماند؟؟؟؟؟
واژه پهله نیز با ورود اعراب به ایران عربی گردانی و به فیلی تغییر کرده است.
با این توصیف اگر واژه ی فیلی به مکان یا ایلی اطلاق شد به معنی لک است برای نمونه 
خرم آباد فیلی:خرم آباد لک
لرستان فیلی:لکستان
کرد فیلی:ایلات لک زبان ایلام

دوستان ارسال کنید که همه با بزرگی و تاریخ قوم لک آشنا بشن.
زنده باد قوم بزرگ لک
خلاصه ای از مقاله سرزمین پهله حسین میر محمدی 
نوع مطلب : اساطیر اقوام لک زبان، تاریخ مردم شناسی اقوام لک زبان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:30 ب.ظ
اولین باری که از طایفه لَک نام برده شده اواخر صفویه در کتاب تاریخ نطنزی است که در ذیل نام طوایف لُر نام طایفه لک را میبرد حالا هی برای خودتون برید بگید لهستان (لکستان ) چک (لک ) تاریخ واقعی ندارید مجبورید برید افسانه بسازید. کوهدشت به شهر شرارت خیز معروفه
عصیان لکستانیسلام
خیلی جالب بود اما من شمارو به تاریخ دانان رومی ویونانی پیش از میلاد ارجاع میدهم مثل گزنفون و هرودوت و استرابون که ۵۰۰قبل از میلاد نامی از اقوام لک و گل و آمازونی رو در فلات ایران ذکر کرده اند جالب اینکه آشوری ها در کتیبه های خود از قوم لک اشاره کرده که به قول نوشته دکتر جاوید لک ها محافظین کوهستان ایران بوده جالب اینجاست نام اکثر مناطق لر نشین لکی است که خود گویای قدمت کدام قوم است در شاهنامه فردوسی از آوردن لرا از هند به ایران صراحتا سخن گفته جالب اینجاست تا بحال دشمن حکومت های ایرانی بیشتر لرها بوده اند تا دیگران خیانت علیه بابک خرمدین لرهای جنبوب لکستان بودند خدارو شکر طرف ما مشتی بی سواد و بی ادب تشریف دارند
شنبه 13 تیر 1394 07:16 ب.ظ
دوستان کسب درامد واقعی برای شمامنم اول فکر میکردم سرکاریه ولی رفتم میدونید چیه این یک سایته که هر روز تبلیغات گوگل میگره و شما با کلیک بر روی تبلیغاتش پول میگرید خیلی ساده است امتحان کن ضرر نمیبینی روز در نیاری 2000 تا 3000 هزار تومان
لینک اموزش سایت درامد زا
http://p30up.ir/images/mbkhijhvkm8vu6xccm54.jpg

توجه داشته باشید هر چه در این سایت فعالیت کنید کلیک کنید
میتوانید در امد داشته باشید سایت امکانات زیادی داره که میشه درامد خیلی زیادی در ماه داشته باشید یعنی میتوانید هر روز کسب درامد کنید پس منتظر نمانید و ثبت نام کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :