عصیان لکستانی پنجشنبه 20 آذر 1393 09:53 ب.ظ نظرات ()
انار لکستان

انار کوهدشت لکستان

افزایش صادرات غیر نفتی و درآمدهای حاصل از آن همواره در سیاستگذاریهای كلان كشور مورد توجه مسئولان بوده و برای نیل به این مهم با توسل به ابزارهای سیاستی گوناگون پولی، مالی، بازرگانی و ارزی جهت تشویق صادرات غیر نفتی تلاش گسترده ای شده است. در این راستا به عنوان یك ضرورت اجتناب ناپذیر نگاهی توسعه گرایانه به اقتصاد كشاورزی ضروری بنظر میرسد و كوشش میشود تا این بخش به منزله یكی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی كشور مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد.
به طور کلی یکی از مهمترین مشکلات کشورهای درحال توسعه و جهان سوم، تک محصولی بودن و وابستگی اقتصاد آنها به صدور مواد خام و اولیه است که آثاری منفی در ساختار اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی برجای گذاشته است. از آنجایی که بخش بزرگی از درآمدهای ارزی این کشورها فقط با صدور یک یا چند قلم مواد خام واولیه به دست می آید ، در برابر ناملایمات و فشارهای خارجی ساختاری بسیار ضعیف و شکننده دارند. بدیهی است در چنین شرایطی هرگونه نوسان غیرعادی که درقیمت این کالا یا کالاهای محدودی که منابع اصلی درآمد این کشورها را تشکیل میدهد به وجود آید، آثار پردامنه ای بر ساختار اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی آنها برجای خواهد گذاشت.
ایران زادگاه انار بوده و از نظر تنوع، کیفیت، سطح زیرکشت، تولید، و صادرات انار مقام اول دنیا را داراست. به علت بومی بودن انار در ناحیه خاورمیانه بیشترین استقبال مصرف و در نتیجه سطح زیرکشت دنیا مربوط به همین نواحی میباشد.
منطقه "زیرتنگ سیاب" در شهرستان کوهدشت، بخش کورانی با اختلاف ارتفاع از سطح دریا 940 متر، دارای اقلیم نیمه خشک و گرم، فاصله تا شهرستان کوهدشت 60 کیلومتر و در جنوب غرب شهرستان کوهدشت می‌باشد.
شهرستان کوهدشت دارای دو هزار و 200 هکتار باغ انار است که از این میزان یک هزار و 500 هکتار آن به ثمر دهی رسیده است. انار برداشت شده این منطقه به بازار مصرف داخلی و برخی کشورها از جمله هلند، کره جنوبی و کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه و مرکزی صادر می شود.

به رغم تلاش باغداران این مناطق در راستای هر چه کیفی تر شدن محصول انار، نبود رعایت اصول فنی تولید، تلفات زیاد پس از برداشت، نداشتن سیستم بازار یابی جامع، نبود امکانات مناسب مانند سردخانه برای نگهداری محصول و صنایع بسته بندی برای بسته بندی مناسب محصول از عوامل تاثیر گذار در عرضه و صادرات این محصول ارگانیک است.

کارشناس مسوول مدیریت جهاد کشاورزی کوهدشت، نیز انار سیاب این شهرستان را یکی از انارهای مرغوب کشور نام برد که به لحاظ کیفیت و مرغوبیت در میان هشت استان انار خیز کشور رتبه نخست را داراست.وی انار سیاب را از نظر خصوصیات کیفی، آزمایش فاکتورهای میزان قند، ویتامین c، اسیدها، خصوصیات ظاهری، درشتی و قرمزی پوست و دانه، نرم دانگی و کم بودن هسته و آنتوسیانین ها برتر از محصولات انار سراسر کشور دانست.

کارشناس مسئول باغبانی کوهدشت اظهار داشت: با عنایت به شرایط مساعد آب و هوای کوهدشت، پایین بودن اختلاف ارتفاع از سطح دریا، 940متر در تنگ سیاب کوهدشت و تابستان‌های گرم، انار تنگ سیاب کوهدشت چه لحاظ کمی مانند عطر و طعم، رنگ پوست قرمز، درشتی میوه، شکل مناسب و چه از لحاظ کیفی شامل ویتامین ث، قند میوه و... براساس تحقیقات به عمل آمده، ارقام یاقوت سیاب، امید سیاب، دردانه سیاب را می توان به عنوان ارقام صادراتی در سطح کشور معرفی کرد. وی با بیان این‌که انار استان کیفیت و مرغوبیت خاصی دارد؛ گفت: فارس، اصفهان، مرکزی، قم، یزد و لرستان مناطق انار خیز کشور هستند، که انار منطقه سیاب کوهدشت از لحاظ کیفیت و مرغوبیت رتبه نخست را دارد.